Şehit Aileleri ve Gazilerle İftar Sofrasında Buluştuk

Giresun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak Jandarma Bölge Komutanlığı ile 14 Haziran 2017 Çarşamba günü Giresun Merkez Güre Mahallesinde Jandarma plajında şehit aileleri ve gazilere iftar yemeği düzenlendi.
 
Yemeğe katılan protokol üyeleri, ayrı ayrı davetlilerin masalarına oturarak şehit yakınları ve gazilerle birlikte iftar açıp onlarla ilgilendi. Sıcak ve samimi bir ortamda yenilen yemeğin ardından yemek duası yapıldı.
 
Çok sayıda şehit ailesi, gazi ve gazi yakınlarının katıldığı iftar yemeğinde bir konuşma yapan Vali Karahan, şu ifadeleri kullandı:’’ Çok kıymetli şehit yakınlarımız, gazilerimiz, gazi yakınlarımız davetimize icabet ettiniz, ramazan akşamında iftarı birlikte paylaştık. Teşekkür ediyoruz. Öncelikle tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Mekânları cennet olsun. Milletimiz onları asla unutmayacak. Şehitlik bizim için peygamberlikten sonra en önemli, en üst rütbe. En son yine bir şehidimiz var Dereli’nin Taşlıca köyünden. Hakikaten evlatlarımız kendilerini hazırlamışlar bu yola. Baş koydukları, gönül verdikleri belli. Allah’ta onlara istediklerini vermiş, şahadeti nasip etmiş. Gazilerimiz var, onların yakınları var, şehitlerimizin yakınları var. Bütün kamu kurumlarımız, devletimizin bütün birimleri onların hizmetinde. Onların acılarını unutturmamız mümkün değil ama bir nebze hafifletecek elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz bu işin bizzat kanunende sorumlusu ama diğer bütün birimlerimizde bu konuda gerçekten takdire şayan çalışmalar yapıyorlar. Acınız büyük. Tabi bu evlat acısıdır, yüreğinizin dağlandığını, yüreğinizin, ciğerinizin paramparça olduğunu biliyoruz ama Allah’tan diyoruz. Ama şerefli bir ölümle öldü şehitlerimiz. Onların bereketi ile onların kederi ile bugünlere geldik ve yaşıyoruz. Onların yüzü suyu hürmetine bayrağımız dalgalanıyor al sancaklarda. Onların yüzü suyu hürmetine ezanlarımız okunuyor. Bu millet bu coğrafyada şehitlerimizin, gazilerimizin yüzü suyu hürmetine ilelebet kıyamete kadar payidar olacak.
 
Bugün yine anlamlı bir gün. 14 Haziran, 178 yıl önce Jandarma teşkilatımız kurulmuş. Jandarma teşkilatımız bildiğiniz gibi bir iç güvenlik birimi. Özellikle kırsal alanda emniyet ve asayişin sağlanmasından sorumlu. Terörle mücadelede bugüne kadar binlerce şehit vererek, bu milletin ebediyete yolculuğunda çok büyük fedakârlık yapan bir teşkilatımız. Günlerini kutluyoruz, daha iyi şartlarda hiç şehit vermeden, hiç gözyaşı dökmeden milletimizin hizmetinde inşallah nice 178 yıllara. Şehrimiz tabi emniyet, asayiş yönünden çok iyi şartlarda ama bizim bölgemizde de bir terör tehdidi var. Geçmişte de vardı, şimdide var. Bizde buna karşı boş durmuyoruz. Onlara fırsat vermedik, kış boyu karda kışta jandarmamız, emniyetimizle birlikte onlara fırsat vermedi, göz açtırmadı. İnşallah terörün kökünü kazıyacağız. Sayın İçişleri Bakanımızın da geçtiğimiz günlerde belirttiği gibi artık terörle mücadele devri bitti, artık terörün kökünü kazıma dönemindeyiz. İnşallah milletimizin desteğiyle bunu da başaracağız. Yeter ki sizlerin desteği, duası arkamızda olsun.’’
 
 
Şehit Aileleri ve Gaziler ile birlikte gerçekleştirilen iftar programına; Vali Hasan Karahan’ın yanı sıra, eşi Şule Meral Karahan Hanımefendi ile kızları Sude Naz Karahan, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Demir, Vali Yardımcıları Yüksel Çelik ve Recep Uzal, İl Jandarma Komutanı J.Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk,  Sahil Güvenlik 71. Komutanı Yüzbaşı Ömer Oran, Aile ve Sos. Politikalar İl Müdürümüz Mustafa Tosun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yardımcısı Recep DEMİR, Sosyal Hizmet Merkezi Kuruluş Müdür V. Temel ALTUNBAŞ, Şehit Yakınları ve Gazilere Hizmet Birimi sorumlusu Öğretmen Çağla ÇITLAK, Sosyal Hizmet Merkezi Meslek elemanları Sosyolog Merve BEŞİKCİ, Sosyal Çalışmacı Tuba BEKTAŞ, Sosyolog Murat ŞEN, şehit yakınları, gaziler ve aileleri ile askeri erkân katıldı.

Sonraki Sayfa: Şehit Zengin'in Ailesine Baş Sağlığı Ziyaretinde Bulunuldu.

Önceki Sayfa : İl Müdürü Mustafa TOSUN Şehit Babalarının Babalar Gününü Kutladı